×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Svenska E-Sportcupen

Svecup: Crave till final efter vinst mot Internetz

1
Det första finallaget på Svenska E-sportcupen i Västerås har korats, och det är Crave Gaming som lyckats besegra Internetz med 2-0 i kartor.
I skuggan av megamötet mellan NiP Gaming och Lemondogs har Svecups andra semifinal mellan Crave Gaming och Internetz avgjorts. Erik "zende" Sundeqvists Crave gick in i mötet som favoriter, och det visade sig vara berättigat.

Den första kartan slutade 16-11, ett förhållandevis jämnt resultat. Det skulle dock bli jämnare då karta nummer två blev hela trettio rundor lång, där Crave vann med 16-14.
    Crave Gaming vs. Internetz 2-0 (16-11, 16-14)
    CG: pyth, hMp, zende, KAB0M & max
    Intz: Lunkzter, Deew, Jott, hooden & pauf
Vilket som blir finalmotståndet avgörs redan nu, då NiP och Lemondogs spelar den tredje och avgörande kartan i skrivande stund. Förlorarna kommer även att spela en bronsmatch mot Internetz, där vinnaren får 5000 kronor.

1 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 1 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..